Gazeta Levizja Per Drejtesi

Tribuna politike e LDSH (Levizja per Drejtesi e Shqiptareve)

Tuesday
Sep 16th
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Femra Femra Dhuna ndaj femres.

Dhuna ndaj femres.

E-mail Print PDF
Dhuna ndaj femres eshte nje fenomen i hidhur i shoqerise shqiptare. Ky fenomen vjen i trasheguar ne ditet e sotme nga sistemi patriarkal qe kane ushtruar ne familje te paret tane. Arsyet se si degjeneron nje mardhenie bashkeshortore apo dashurie deri ne kete pike jane komplekse, ndaj do te ishte e gabuar qe te pozicionohej biseda ne " e ka fajin burri apo e ka fajin gruaja". Shoqeria shqiptare ka defekte serioze. Sidomos dekaden e fundit ajo eshte modifikuar per keq. Ai pak respekt qe ka ekzistuar me pare brenda familjes, po mbytet nga arroganca, prepotenca dhe injoranca. Nuk po kultivohen me vlerat ne familje pasi po zhduken traditat, dhe ketu qendron rreziku. Zgjidhje perfundimtare te ketyre fenomeneve eshte e pamundur te gjesh por, keto mund te kurohen per tu minimizuar. Shoqeria shqiptare sot nuk ka asnje shembull pozitive te familjes se shendetshme dhe te emancipuar, ku te "vjedhi" apo kopjoje vlerat. Po kopjohet ne individe te vecante (negative) te cilet rezatojne antivlerat.
  Dhuna ndaj femres nuk eshte problem vetem i shoqerise shqiptare. Ajo egziston edhe ne popuj te tjere te civilizuar, te emancipuar dhe me demokraci te zhvilluar. Dhuna ne familje duhet konsideruar si nje semundje e pasherueshme, por qe duhet kuruar per te permiresuar cilesine e jetes.
Last Updated ( Monday, 22 November 2010 17:08 )  

Add comment


Security code
Refresh